Obchod Stázinka

Vítejte u Stázinky!

Stázinka je malý rodinný obchod snažící se nabízet na jednom místě základní potřeby a suroviny pro udržitelnou domácnost a domácnost fungující na principu samozásobení. Při výběru zboží je pro nás důležitá vlastní dobrá zkušenost s výrobkem. Snažíme se o udržitelnosti přemýšlet zdravým selským rozumem. Doufáme, že u nás budete spokojeni. 

 

bavi_nas_to.svg

baví nás to

Stázinka je malý rodinný obchod, který po několikaletém rovažování vznikl na podzim 2020. Myšlenka založit takovýto eshop se pomalu začala odvíjet z potřeby najít všechny věci, které jsme si objednávali z různých obchodů, na jednom místě. To, co nabízíme na eshopu, sami doma používáme. Jsme venkovani skrz naskrz s pár domácími zvířátky, hrabající se v hlíně, věčně špinaví, v sezóně do půlnoci zavařující, ... to co nabízíme, sami žijeme.

dilna_stazinka.svgV eshopu můžete najít i několik produktů s označením výrobce "Dílna Stázinka", které jsou přímo od nás: 

  • svíčky z včelího vosku, včelí vosk ... od našich včelek
  • pár proutěných dekorací
  • šité věci do domácnosti, které podle našeho vzoru šije již šikovná paní švadlena

 

osobni_zkusenost.svg

 

osobní zkušenost

S drtivou většinou zboží máme osobní zkušenost, sami je používáme ve své domácnosti. 

 

selsky_rozum.svg

 

 

řídíme se selským rozumem 

Pojmy "ekologický", "bio", "zero waste" se nechává Stázinka ráda inspirovat, ale zároveň je stále podrobuje kritickému myšlení. Mnohdy jsou suroviny bio, ale ne proces jejich zpracování ...když jsou suroviny i proces bio a eko, tak obal rozhodně ne ...a když už i obal zvládne tuto náročnou disciplínu, je výrobek transportován takovým způsobem, který svojí ekologickou stopou celý předchozí proces smaže. Myšlenkově je Stázince tedy blížší pojem "skutečná potravina", "udržitelnost", "lokální dodavatel".

Udržitelnost je pro nás o střídmosti a práci.

Všichni jsme na cestě - Stázinka nechce předkládat správný způsob "jak věci dělat". Každý má jiné možnosti. Někdo má zahradu, kde si může pěstovat, jiný tu možnost nemá a nakupuje si v sadech, využívá samozběru, atd. Někdo má čas a prostor vyrábět si domácí čistící prostředky, někdo ne. Někdo žije sám a je-li zažraný do tohoto způsobu života, stihne mnohé. Jiný se musí postarat o pětihlavou rodinu, chodit do práce a třeba ještě ve směnném provozu. Každý se snaží dle svých možností, každý koho tento způsob fungování zajímá, je na své vlastní cestě, jak žít "čistším, udržitelnějším a méně zatěžujím způsobem" na té naší malé planetce. A snaha a vůle je sakra dobrá!

ceske_vyrobky.svg

 

český výrobek

Stázinka se snaží v maximální možné míře nabízet české výrobky. Ne vše se zde však vyrábí a proto "když už" hledáme mezi výrobci evropskými. Vyjímkou je z pochopitelných důvodů šungit a binchotonová tyčinka, kde máme přímé české dovozce. I přes veškeré pídění se, pátrání a ověřování, se do nabídky Stázinky dostali tři drobné výrobky, na jejichž nejspodnejší nálepce bylo drobným písmem objeveno "vyrobeno v Číně". Už to tu máme, tak jsme si říkali, že který štastlivec nás toho zbaví, dostane dárek navíc:-)

Výrobce u produktů přiznáváme. U výrobků, které mají v kolonce "výrobce" vyplněnou pouze zkratku státu, tam z konkurenčních důvodů přímého výrobce neuvádíme.

recyklujeme.svg

 

šetřit  a recyklovat obaly

K balení zásilky se používají již použité krabice, jako výplň pak papíry určené ke skartaci. (Odebíráme krabice z jiných kamenných obchodů, v kterém jim chodí zboží. Odebíráme z tiskárny nepovedené tisky určené k vyhození.) Používáme i bublinkové folie, které se k nám dostanou obvykle v balení z velkoobchodů. Bylo by pozérské tvářit se, že když se Stázinka snaží dále neprodukovat plastové balení, že k ní nic nedorazí. A když už to jednou vyrobeno je, pojďme to používat, dokud to bude sloužit.

Od zákazníků, kteří si vyzvedávájí zboží osobně, na výdejních místech nebo jim je zaváženo, nabízíme zpětný odběr obalového a výplňového materiálu.

 

vlastni_rozvoz.svg

 

vlastní rozvoz 

Do okruhu 50 km děláme každý měsíc vlastní rozvoz - více informací zde.

 

 

vydejny.svg

 

 

výdejní místa v regionu

V našem regionu jsme ve spolupráci se spřátelenými obchodu zkušebně zřídili dvě výdejní místa a sice v Plzni a v Radnicích - více informací zde.