Čistící pasta na kdeco

domaci-cistici-pasta-1.jpgRecept na tuto pastu jsem dostala před lety od kamarádky a ta jej zase četla v nějakém článku či na nějakém blogu. Čili není můj originální a pokud se najde někdo, kdo se bude považovat za autora, ráda jej zde zveřejním:-).

Tato pasta je pro mne takovým univerzálem. Zcela neocenitelná je na čištění umyvadel, van a sprchových koutů. Nezalekne se dokonce ani šmírových otisků či map od motorových olejů a vazelín ve sprchovém koutě:-) Skvěle odmašťuje, takže v kuchyni kolem sporáku je to taková spolubojovnice proti prskancům všeho druhu. Rozpouštím si ji i ve vodě na vytírání - cca 1 polévková lžíce na kýbl. Hrnec po škvaření sádla je s ní umytý raz dva. Prostě výrobek hodný teleshoppingu:-)

Pokud byste s ní chtěli čistit nějaký nábytek mající povrchovou úpravu "vysoký lesk", pak  je dobré omýt jestě jednou vodou nebo přeleštit. Obsažené mýdlo a soda tam nechává šmouhy typu "špatně vyleštěné okno". Rozhodně ale neublíží, jen už to nebude "vysoký lesk".

A vzhledem k tomu, že ZATÍM i děti rády pomahájí s úklidem (logicky, mohou se ráchat ve vodě:-), nemusím mít strach, že dojde k podráždění kůže.

Potřebné suroviny:

  • 1 čajová lžička prací sody
  • 50 g nastouhaného jádrového mýdla
  • voda

Postup:

  1. nastrouhané mýdlo rozpůstit v horké vodě
  2. přidat sodu a míchat až vznikne pudinková konzistence
  3. přemístit do vzduchotěsné nádoby (Pokud nebude pasta ve vzduchotěsné nádobě, pak bude vysychat a nebude se s ní tak dobře pracovat)
  4. nechat vychladnout v otevřené nádobě a po úplném vychladnutí uzavřít

Tip navíc:

  • Pokud pujdete na nějakou zažranou špínu a potřebovali byste něco jako čistící písek, můžete si někde stranou nebo do misky nasypat jedlou sodu a při čištění si hadřik nebo houbičku sahnout pro pastu, pak pro sodu a vytvoříte si tak hrubší strukturu.
  • Chcete-li, můžete přidat i éterický olej dle svého výběru (více o éterických olejích v domácích čistících prostředcích).