Domácí WC tablety

WC tablety někdy známé také jako WC bomby, WC koule, atd. Opět na internetu naleznete mnoho  návodů, které se víceméně liší pouze poměrem surovin. Tak i já přispěji svoji troškou do mlýna. "Bombu" od tablet nečekejte, spíše takové "pošumění" :-) Pokud chcete udělat efekt, například pro děti, pak přilijte k tabletě i trochu octa. Nebojte, záchod vám neexploduje:-) Tablety vám pomohou udržovat záchod čistý, hlavně koleno odtoku, či jak se tomu říká. Ale představa, že nebudete muset vzít štětku do ruky je opravdu zcestná:-)

Suroviny:

 

Postup:

  1. Za sucha smíchejte jedlou sodu a kyselinu citronovou, poctivě promíchejte.
  2. Na směs lehce nastříkejte vodu a promíchejte. Toto opakujte tak dlouho, až bude směs lepkavá a podaří se vám z ní udělat kuličku, která se nebude rozpadat. Zároveň nesmí být směs příliš vlhká, aby suroviny nezačaly reagovat. Jde jen o první pokus, než to vychytáte a pak už to půjde hladce:-)
  3. Směs můžete tvarovat rukou do koulí nebo použít nějaké formičky. Doporučuji silikonové formy na muffiny. (Někdo používá tvořítka na led, ale mně se to z toho vždy špatně vyndavalo.)
  4. Necháte na vzduchu, v suchu vytvrdnout.
  5. Uskladníte do nějaké vzduchotěsné nádoby, aby tablety nepohlcovaly okolní vlhkost.

 

Dovětek:

  • Do vody můžete přidat éterický olej dle libosti. Pokud chcete použíte některý s dezinfekčním účinkem, pak si můžete vybrat např. tea tree, citron, citronelu.

Stázinky tip: Máte-li doma prcka, který si právě osvojuje chození na záchod, mohou se tablety využít jako dobrého motivátoru či odměny. Zvláště, pokud mají tabletky různé tvary a pokud se může na jejich výrobě podílet:-) Když je na záchodě úspěšný, může si tam hodit tabletku.